Eyez HD Video Recording Glasses

Eyez HD video recording glasses by ZionEyez , designed to share your memories with friends and fami...

Eyez HD video recording glasses by ZionEyez, designed to share your memories with friends and family on Facebook and YouTube. Eyez embeds a 720p HD video camera within a pair of eyeglasses designed to record live video data and take pictures. The recorded data can be stored on the 8GB of flash memory within the Eyez glasses, transferred via Wifi/Bluetooth or Micro USB to a computer, or wirelessly transferred to most iPhone or Android devices. After downloading the “Eyez” app, users can wirelessly broadcast the video in real time to their preferred social networking website. This glass also features micro USB charging/ data transfer port, Bluetooth 3.0, Wifi 802.11n, HQ microphone, removable lenses and it has 3 hours of recording time. Funded by Kickstarter.
Related

GLASSES 6888382266896228295

Post a Comment

 1. Cool technology, Thanks for the sharing of such information we will pass it on to our readers.
  Voice Recorder Software

  ReplyDelete
 2. Astropay canlı destek sayfamız ile mükemmel kalitede alışveriş, alışveriş sonrası güven ve daha fazlasına sahip olacaksınız. Dilediğiniz zaman aradığınızı bulabilmek adına alışveriş dünyasının en detaylı sitelerinden alışverişinizi yapabilir, ödemelerinizi yaptıktan sonra gözünüz arkada kalmadan hizmet veya ürünlerinizin elinize geçmesini beklemeye başlayabilirsiniz. Tüm yönleriyle teknoloji çağının en pratik ödeme yöntemini deneyin. http://www.astropaykartal.gen.tr/

  ReplyDelete
 3. ucuzucakbileti.kim
  Uçakla yolculuk yapmanın farklı güzellikleri vardır. Ancak en büyük güzelliği de mesafenin kısaltılmasıdır. Bu nedenle ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen seyahat şekli uçak ile seyahat etmektir.

  ReplyDelete

Please leave a comment

emo-but-icon

Follow Us

Recent


Hot in week

Random

item